Devon Rex

IMG_5059

Esimene Devon avastati Devonis, Inglismaal. Avastajaks Beryl Cox ja esimese kassi nimi oli KIrlee. Kirlee sündis 1959 tänavakassi järglasena tavalise kodukassi pesakonda, kus ta oli ainud lokkis karvaga poeg. Alguses seostati teda Cornsh Rexidega, kuid peagi avastati, et tegu on eraldiseisva tõuga, kuna lokke karvas põhjustab teine geenimutatsioon. Lisaks lokkis karvale teeb devonite karvkatte haruldaseks ka asjaolu, et neil on minimaalselt pealiskarva.

Devoneid kutsutakse tihti erinevate muinasjutu- ja fantaasiategelaste järgi, haldjakassideks, tulnukas-kassideks,  päkapikukassideks jms. See tuleneb nende välimusest. Nad mõjuvad muinasjutuliselt tänu oma ebatavaliselt suurtele madalal asetsevateke kõrvadele, suurtele silmadele, lühikesele ninale, mis on tihti kergelt üles pööratud. Vurrud on neil tihti väga lühikesed ja jätavad murdunud mulje. Kehalt on nad kerged ja sihvakad, jalad on pikad ja tugevad.  Karvkate on neil lokkis, mõnel vähem, mõnel rohkem. Kaalult on nad 2,5-5 kg. Isased suuremad, emased väiksemad. Keskmine kaal on 3,5-4 kg.

Iseloomult on tüüpiline devon aktiivne, mänguline ja väga inimlembeline. Neid võrreldakse kombinatsiooniga kassist, koerast  ja ahvist. Nad on head hüppajad ja ronijad, armastavad turnida kõrgustesse ja pugeda ka kõige väiksematesse kohtadesse, mis neid mahutavad. Näiteks magavad teleka äärtel, radiaatoritel, pesukorvides, kappides jms.  Samuti on nad meeletult soojalembelised, armastavad magada küttekollete läheduses, päevitada päikese käes, saunas käia, teki alla kaissu tulla.

Paljud devonid valivad peres oma lemmikinimese, kellele läbi elu oma armastuse pühendavad.  Nad armastavad väga seltskoda ja püüavad paljusid tegevusi teha koos inimestega. Käivad järel ja püüavad igal võimalusel lähedust otsida. Armastavad magada inimese kaela lähedal või istuda õlal. Ka on nad üpriski jutukad, õnneks mitte valjuhäälsed.

Devoneid peetakse ka üheks intelligentsemaks kassitõuks,  neile on võimalik õpetada mitmeid trikke, rihma otsas jalutamist, asjade äratoomismänge jms. Samas on nad ka väga leidlikud pättuste tegemisel, nagu asjade varastamine ja mööda elamist vedamine, kapi ja toauste avamine, toidu varastamine. Toit on devonitel kinnisidee. Nad sööks kõike, mida kätte saavad.

Devon Rexe peetakse allergiavabadeks kassideks oma karvatüübi poolest ning  vähema arvu allergiat tekitava proteiini sisalduse poolest süljes.  Vähem allergiat tekitavaid kassitõuge on kokku kümmekond.

Devonite hooldus on lihtne.  Karva ajavad nad minimaalselt. Regulaarset kammimist, kavahooldust vms nad ei vaja, küll tuleb puhastada iganädalaselt kõrvu ja silmi ning arvestada, et nad on külmakartlikud. Kuna devonite karv võib välja areneda mitu aastat, siis meie külmadel talvedel võib mõni neist vajada vesti ja kindlasti talvel transportides peavad nad kaetud olema tekiga. Eluiga on neil pikk, kuni 20 aastat. Allergiaid ja terviseprobleeme esineb vähe. Kastraadid võivad kippuda end paksuks sööma, sel juhul tuleb toidukoguseid jälgida.

 

Leave a Reply